pexels-photo-90776
Uważność daje nam możliwość decydowania o kierunku i jakości naszego życia. Jest sztuką świadomego życia.– Jon Kabat-Zinn

Pytanie o świadome życie zaczyna się i kończy…w Tobie…

Jeśli zechcesz, możesz teraz zatrzymać się na chwilę …zamknąć oczy…skontaktować się ze swoim oddechem, z ciałem, z bieżącą chwilą,  podociekać…pobadać…poczuć i doświadczyć czym teraz dla Ciebie jest świadome życie. Pomocna może być w tym dociekaniu następująca Medytacja.

Dla mnie świadome życie to sedno i sens istnienia. To nieustanne pogłębianie kontaktu z ciałem, sercem, umysłem, polegające na dociekaniu i badaniu siebie, natury rzeczywistości, na rozwijaniu łagodnej i nieosądzającej postawy wobec wszelkich doznań, myśli i emocji, na obserwowaniu nawykowych reakcji, zachowań i tego, do czego one prowadzą..To obejmowanie życzliwą i empatyczną uwagą siebie i innych oraz wszelkich doświadczeń. To świadome istnienie i działanie w świecie – świadomość tego, co wybieramy, co wspieramy i czym karmimy się na codzień…To odpowiedzialność za własne życie i samopoczucie, ale przede wszystkim to bardzo uważne słuchanie..

Doświadczenie świadomego życia, jego pełni i kompletności, wymaga praktyki. Pielęgnowanie pełnej, uważnej  obecności w każdej chwili, z życzliwością dla siebie i otwartością na wszystko co się pojawia będzie Twoim niepowtarzalnym doświadczeniem – podróżą, która na zawsze może odmienić Twoje życie…. Zapraszam do wspólnej praktyki.

W mojej podróży ku bardziej świadomemu, zintegrowanemu, szczęśliwemu życiu towarzyszy mi zawsze moc, miłość i mądrość bliskich osób, rodziny, przyjaciół, nauczycieli a także moc inspiracji, które płyną zewsząd i którymi chcę się z Tobą dzielić…

z_l0szoxlck-ivars-krutainis
Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem– Carl Gustaw Jung

Świadome życie to bycie świadomym tego co się dzieje tu i teraz, tego co zachodzi w tobie i wokół ciebie, bez osądów i z góry przyjmowanych założeń. To może być tak proste, jak uświadamianie sobie każdego kroku, gdy spacerujesz, dźwięku, który słyszysz, swoich myśli, kiedy to czytasz, dotyku powietrza lub ubrania na twojej skórze, bycie świadomym tego, co właśnie jesz lub pijesz,   czucie smaku pożywienia oraz myśli i emocji jakie się z tym wiążą, to bycie w pełni z tym, co nas spotyka w danej chwili i wejrzenie co kryje się pod powierzchnią zdarzeń, myśli, emocji i doznań. Co pozostaje, gdy te przeminą…Co było zanim one się pojawiły…Kto je rejestruje, obserwuje i bada…

Świadome życie to nie tylko jakaś szczególna praktyka, lecz to co dzieje się pomiędzy sesjami praktyki formalnej – to zwracanie uwagi na to, jak i czym się karmimy, jaki styl życia i sposób spędzania czasu wybieramy, w jaki sposób i co mówimy, jak słuchamy, co nas ożywia i odżywia, jak podróżujemy, jak i co konsumujemy, jakie relacje i związki budujemy, co pielęgnujemy w naszym życiu na codzień. To także – a może przede wszystkim – nasza aktywność w świecie – życzliwa i wspierająca życie lub destrukcyjna i niszcząca.

Zastanów się czy dobrze opiekujesz się sobą, czy karmisz się pożywieniem zdrowym dla ciała i ducha ? Czy wiesz co jest Twoją pasją ? Czy wykonujesz pracę, którą kochasz ? Czy wiesz co naprawdę chcesz robić w tym życiu ? I czy to robisz ? A może zatracasz się, starając się spełnić cudze oczekiwania ? Bez względu na to, jaka jest twoja sytuacja, nie musisz czuć się w niej uwięziony. Wolno ci i jesteś w stanie przeżywać życie tak jak chcesz. A jak chcesz ?

 

Zacznij dbać o siebie. Znajdź jakieś zajęcie, które będzie na co dzień podsycać w tobie entuzjazm I witalność. Rób coś, co będzie porywać twego ducha, przynosić ci radość, podlewać dobre nasiona w twojej świadomości. Może to być coś bardzo prostego: słuchanie ulubionej muzyki, podziwianie ulubionej sztuki, obserwowanie ptaków, przypatrywanie się naturze, promieniom światła rozświetlającym widnokrąg, rozmowy z przyjacielem, szczery śmiech, spacery, gotowanie. Nie siedź bezczynnie w oczekiwaniu, że złe samopoczucie samo minie. Narzekaniem nie zmienisz swojego życia. Zmień swoje myśli I wyzbądź się ograniczeń, które sam na siebie nakładasz. Badaj nowe możliwości i przejawiaj inicjatywę.

Na podstawie Thich Nhat Hanha i Lilian Cheung “Smak, świadome odżywianie, świadome życie”

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

ŚWIADOMY ROZWÓJ – DROGA ARTYSTY

Z końcem grudnia 2018 otworzyliśmy nowe Twórcze Grono – Wrocławską Drogę Artysty.

Grupa rozwija się i rozkwita z każdym dniem i tygodniem. Widząc jak twórcza radość promienieje wśród uczestników, ile pojawia się wglądów, przyjaźni, nowych nieodkrytych dotąd możliwości, dróg i sposobów by stawać się ARTYSTAMI naszego Życia, postanowiłam kontynuować te cykliczne spotkania i tworzyć nowe grupy, dla wszystkich którzy poszukują pasji w życiu, spełnienia, twórczego odrodzenia, bez względu na profesję, jaką wykonują.

Ta Droga naprawdę jest dla wszystkich, a to co się na niej wydarza, przechodzi wszelkie i wszystkich uczestników oczekiwania. Mam nadzieję, że stopniowo będą pojawiać się tutaj opinie uczestników tych spotkań, byście także mogli poczuć dzięki nim, jak nasz potencjał życiowy może rozwijać się na tej Drodze.

Książka na której oparty jest program 12 spotkań to „Droga Artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę” Julii Cameron. Jej pierwsza wersja powstała bodajże w latach 90-tych i do tej pory skorzystało z niej tysiące zablokowanych twórczo artystów (takich jak TY i JA), których działalność znana jest teraz na całym świecie lub rozkwita lokalnie z sukcesem. Książka pozostaje w swej mądrości niezwykle aktualna i prowadzi nas przez arkana naszego życia i naszej świadomości w niezwykle precyzyjny, przemyślany a także potwierdzony doświadczeniem tysięcy ludzi sposób, a przy tym tryska humorem, dystansem, lekkością i niezwykłą szczerością. Głębia przekazu, jaką niesie ta książka i to jak trafia prosto do serc i umysłów nas wszystkich, jest przy wszystkich innych jej walorach dość niespotykanym fenomenem. Co dla mnie najistotniejsze, jako praktyka i nauczyciela Mindfulness i medytacji – sama Julia Cameron określa tę Drogę jako Duchową Ścieżkę do Wyższej Świadomości i Kreatywności (The Artist’s Way: A Spiritual Path to Higher Creativity). Jest więc na tej Drodze sporo pracy twórczej, ale także pracy psychologicznej, terapeutycznej, rozwoju samoświadomości i uważności, odkrywania swoich pasji i blokad, które nas przed nimi powstrzymują, a także sposobów pracy z nimi – poprzez konkretne działania ale także w medytacji, refleksji, zatrzymaniu. Jest też oczywiście ogrom ZABAWY, ponieważ nasze wewnętrzne Dziecko-Artysta potrzebuje jej właśnie najbardziej do twórczego działania i przejawiania się na różne sposoby. Jest spora dawka samoakceptacji i doceniania siebie, dbania o swój twórczy ppotencjał i hojność wobec samego siebie, a także wdzięczność dla tych, którzy wspierają nas na tej Drodze.

Julia Cameron pisze: „Wielu z nas chciałoby być bardziej twórczymi. Wielu z nas przeczuwa, że w rzeczywistości jesteśmy bardziej twórczy, ale nie potrafimy dotrzeć do strumienia kreatywności. Marzenia się nam wymykają. Nasze życie wydaje się płytkie. Często miewamy świetne pomysły, wspaniałe marzenia, ale nie potrafimy ich urzeczywistnić”.

„Wszyscy jesteśmy artystami, choć często brakuje nam odwagi, by realizować swoje marzenia. Julia Cameron, była żona reżysera Martina Scorsese, scenarzystka, pisarka, kompozytorka, reżyserka i dziennikarka, od dwudziestu lat uczy ludzi na całym świecie, jak pozbyć się twórczych blokad i robić to, co się naprawdę kocha. Jej autorska metoda, 12-tygodniowy kurs odkrywania własnej kreatywności, pomogła przebudzić twórcze ja nie tylko wielu wątpiącym w siebie artystom, ale również tysiącom niezwiązanych ze sztuką osób, które po prostu chcą żyć z pasją”. (cytat z okładki książki)

Zainteresowanym osobom polecam do poczytania następujące strony:

http://ogrodzywychserc.pl/2018/10/27/jak-z-droga-artysty-odzyskiwalam-poczucie-mozliwosci/

stronę: http://www.artistswayatwork.com, a także stronę Julii Cameron https://juliacameronlive.com oraz wywiady z Julią Cameron na youtube 🙂

Zachęcam Cię także do zakupu książki i zajrzenia do treści – będzie ona konieczna do przystąpienia do kursu, a także może przydać się do Twojej własnej pracy twórczej, jeśli nawet nie zdecydujesz się na kurs.

Skrócony opis książki i spis treści – czyli wszystko przez co będziemy razem przechodzić krok po kroku jest TUTAJ
(12 rozdziałów książki to wytyczne do naszych 12 kolejnych spotkań):
https://ebookpoint.pl/eksiazki/droga-artysty-jak-wyzwolic-w-sobie-tworce-julia-cameron,e_c2ss.htm#epubcfi(/6/10[introduction_8]!4/2/104/1:167)

Więcej informacji o Kursie Droga Artysty znajdziesz w zakładce Wydarzenia.
Skontaktuj się, jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz zgłosić się do udziału w tym kursie. Rozpocznij z nami swoją niezwykłą Podróż i Przygodę, wgłąb swojego wnętrza i swojego twórczego, niezwykle kreatywnego potencjału, który drzemie w każdym z nas !