Odosobnienia medytacyjne

W celu pogłębienia praktyki uważności oraz zanurzenia się w stan bycia tu i teraz, przywrócenia wewnętrznej równowagi oraz głębokiego wyciszenia, proponujemy krótsze oraz dłuższe odosobnienia, które odbywać się będą u stóp Góry Ślęży, w otoczeniu zieleni, lasów, łąk i pól, które mają same w sobie lecznicze i relaksujące działanie. Jak wykazali japońscy naukowcy, atmosfera zieleni i lasów sprzyja obniżeniu poziomu hormonów stresu (adrenaliny i kortyzolu). Poziom tych hormonów obniża się o 30-50% już po jednodniowym pobycie w otoczeniu lasu. Atmosfera lasu aktywuje nerw błędny, który odpowiada za spokój i regenerację organizmu. Ponadto wędrówki po lesie i obcowanie z naturą obniżają ciśnienie krwi i uspokajają częstotliwość bicia serca (wiecej informacji na temat dobroczynnego wpływu lasu czytaj na moim blogu: http://artofmindfulness.pl/redukcja-stresu-efekt-lasu/ ).

Połączenie tzw. terapii leśnej z praktyką medytacji (uważności) może przynieść niezwykle korzystne i dobroczynne efekty dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Miejsce, w którym odbywać się będą odosobnienia usytuowane jest w odległości ok. 30 km od Wrocławia, co umożliwi (w szczególności mieszkańcom miasta) skuteczną i szybką regenerację sił, a także wyciszenie i odpoczynek, zwłaszcza w okresach, w których przeciążeni są codziennymi obowiązkami i intensywną pracą, towarzyszy im wzmożony stres, przemęczenie i osłabienie organizmu, nie ma możliwości skorzystania z dłuższego urlopu, a atmosfera miasta nie sprzyja relaksowi.

Nasza propozycja praktyki uważności w sprzyjającym otoczeniu zieleni obejmować będzie:

Dni Uważności – dla wszystkich aktualnych uczestników oraz absolwentów treningów mindfulness (np. MBSR), także dla osób, które regularnie medytują oraz tych wszystkich, którzy pragną wyciszenia w medytacyjnej atmosferze i chcieliby zapoznać się z całodzienną, intesywną praktyką uważności i głębiej zintegrować ją z życiem codziennym (szczegółowy opis przesyłam mailem). W zakładce Wydarzenia możesz zobaczyć termin najbliższego Dnia Uważności wraz z opisem. DODATKOWE TERMINY (także dłuższe odosobnienia) MOŻLIWE DO USTALENIA INDYWIDUALNEGO DLA GRUP/OSÓB KTÓRE ZGŁOSZĄ ZAINTERESOWANIE.

Grupowe retreaty weekendowe lub dłuższe – dla pogłebienia praktyki uważności w spokojnym, relaksującym otoczeniu, w kontakcie z naturą.

Na każdy dzień retreatu przewidziany jest program medytacji formalnych (siedzącej, w ruchu, loving kindness, eye-gazing, elementy uważnej jogi etc), dzielenie się doświadczeniem i wspólne dociekanie oraz praktyka nieformalna (np. fotografowanie przyrody, malowanie, pisanie, taniec czy ruch spontaniczny, kontemplacja poezji lub fragmentu inspirującej lektury), praktyka uważności na dźwięki i rozwijanie umiejętności świadomego relaksowania się: relaksujące kąpiele (lub masaże) w dźwiękach terapeutycznych mis himalajskich i gongów oraz uważność na dźwięki przyrody i odpoczynek wśród natury, a także uważne zaangażowanie w codzienne czynności: budzenie się, mycie, spacery, zmywanie naczyń, przygotowanie i spożywanie posiłku, dbanie o czystość przestrzeni itp.

W trakcie odosobnień praktykujemy przede wszystkim utrzymywanie ciągłości stanu pełnej świadomości i uważności chwila po chwili, pogłębianie koncentracji oraz wglądu w ciszy i milczeniu.

Podstawowe elementy odosobnienia to różne formy medytacji i kontemplacji, a także:
1. Uważne budzenie się
2. Przebywanie w ciszy, w uważności na dźwięki, w uważnym ruchu
4. Uważne posiłki
5. Tworzenie i dbanie o przestrzeń uważności
6. Świadomość wewnętrznego centrum uważności i wewnętrznego potencjału
7. Rozwijanie empatii i współodczuwania
8. Uważne działania twórcze
9. Dbanie o przestrzeń do relaksu i regeneracji
10. Świadome zasypianie
11. Przygotowanie do tworzenia stanu równowagi w życiu – integracja praktyki z życiem codziennym

Możliwe są zarówno grupowe jak i indywidulane retreaty, sesje medytacji a także masażu dźwiękiem lub kąpieli w dźwiękach himalajskich mis terapeutycznych. Zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt mailowy lub telefoniczny. Praktyka może być prowadzona zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Odosobnienia odbywają się w Domu Uważności pod Ślężą, w Sulistrowiczkach (gm. Sobótka), 30 km od Wrocławia, w otoczeniu zieleni i lasów, sprzyjającemu wyciszeniu i relaksowi. Mogą odbywać się także w innych miejscach, zaproponowanych przez Klienta / Firmę.

Organizujemy również w różnych miejscach Polski warsztaty jogi i mindfulness – szczegółowy opis możesz otrzymać na adres mailowy.

Zapraszam do bezpośredniego kontaktu !

—————————-ZOBACZ OPINIE——————————————-

24.02.2018

„Najpiękniejszy weekend tej zimy. Przepełniony słońcem, milczeniem, uważnością, sympatycznym towarzystwem, dźwiękiem mis i gongów, ruchem na świeżym powietrzu i energią góry Ślęży. Wszystko to w niesamowicie klimatycznym miejscu (Dom Uważności) i dzięki życzliwości i otwartości właścicieli (Lidia i Andrzej Żurawowicz). Można się zrelaksować i „naładować baterie” na długo”. Beata <3