pexels-photo-90776
Uważność daje nam możliwość decydowania o kierunku i jakości naszego życia. Jest sztuką świadomego życia.– Jon Kabat-Zinn

Pytanie o świadome życie zaczyna się i kończy…w Tobie…

Jeśli zechcesz, możesz teraz zatrzymać się na chwilę …zamknąć oczy…skontaktować się ze swoim oddechem, z ciałem, z bieżącą chwilą,  podociekać…pobadać…poczuć i doświadczyć czym teraz dla Ciebie jest świadome życie. Pomocna może być w tym dociekaniu następująca Medytacja.

Dla mnie świadome życie to sedno i sens istnienia. To nieustanne pogłębianie kontaktu z ciałem, sercem, umysłem, polegające na dociekaniu i badaniu siebie, natury rzeczywistości, na rozwijaniu łagodnej i nieosądzającej postawy wobec wszelkich doznań, myśli i emocji, na obserwowaniu nawykowych reakcji, zachowań i tego, do czego one prowadzą..To obejmowanie życzliwą i empatyczną uwagą siebie i innych oraz wszelkich doświadczeń. To świadome istnienie i działanie w świecie – świadomość tego, co wybieramy, co wspieramy i czym karmimy się na codzień…To odpowiedzialność za własne życie i samopoczucie, ale przede wszystkim to bardzo uważne słuchanie..

Doświadczenie świadomego życia, jego pełni i kompletności, wymaga praktyki. Pielęgnowanie pełnej, uważnej  obecności w każdej chwili, z życzliwością dla siebie i otwartością na wszystko co się pojawia będzie Twoim niepowtarzalnym doświadczeniem – podróżą, która na zawsze może odmienić Twoje życie…. Zapraszam do wspólnej praktyki.

W mojej podróży ku bardziej świadomemu, zintegrowanemu, szczęśliwemu życiu towarzyszy mi zawsze moc, miłość i mądrość bliskich osób, rodziny, przyjaciół, nauczycieli a także moc inspiracji, które płyną zewsząd i którymi chcę się z Tobą dzielić…

z_l0szoxlck-ivars-krutainis
Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem– Carl Gustaw Jung

Świadome życie to bycie świadomym tego co się dzieje tu i teraz, tego co zachodzi w tobie i wokół ciebie, bez osądów i z góry przyjmowanych założeń. To może być tak proste, jak uświadamianie sobie każdego kroku, gdy spacerujesz, dźwięku, który słyszysz, swoich myśli, kiedy to czytasz, dotyku powietrza lub ubrania na twojej skórze, bycie świadomym tego, co właśnie jesz lub pijesz,   czucie smaku pożywienia oraz myśli i emocji jakie się z tym wiążą, to bycie w pełni z tym, co nas spotyka w danej chwili i wejrzenie co kryje się pod powierzchnią zdarzeń, myśli, emocji i doznań. Co pozostaje, gdy te przeminą…Co było zanim one się pojawiły…Kto je rejestruje, obserwuje i bada…

Świadome życie to nie tylko jakaś szczególna praktyka, lecz to co dzieje się pomiędzy sesjami praktyki formalnej – to zwracanie uwagi na to, jak i czym się karmimy, jaki styl życia i sposób spędzania czasu wybieramy, w jaki sposób i co mówimy, jak słuchamy, co nas ożywia i odżywia, jak podróżujemy, jak i co konsumujemy, jakie relacje i związki budujemy, co pielęgnujemy w naszym życiu na codzień. To także – a może przede wszystkim – nasza aktywność w świecie – życzliwa i wspierająca życie lub destrukcyjna i niszcząca.

Zastanów się czy dobrze opiekujesz się sobą, czy karmisz się pożywieniem zdrowym dla ciała i ducha ? Czy wiesz co jest Twoją pasją ? Czy wykonujesz pracę, którą kochasz ? Czy wiesz co naprawdę chcesz robić w tym życiu ? I czy to robisz ? A może zatracasz się, starając się spełnić cudze oczekiwania ? Bez względu na to, jaka jest twoja sytuacja, nie musisz czuć się w niej uwięziony. Wolno ci i jesteś w stanie przeżywać życie tak jak chcesz. A jak chcesz ?

 

Zacznij dbać o siebie. Znajdź jakieś zajęcie, które będzie na co dzień podsycać w tobie entuzjazm I witalność. Rób coś, co będzie porywać twego ducha, przynosić ci radość, podlewać dobre nasiona w twojej świadomości. Może to być coś bardzo prostego: słuchanie ulubionej muzyki, podziwianie ulubionej sztuki, obserwowanie ptaków, przypatrywanie się naturze, promieniom światła rozświetlającym widnokrąg, rozmowy z przyjacielem, szczery śmiech, spacery, gotowanie. Nie siedź bezczynnie w oczekiwaniu, że złe samopoczucie samo minie. Narzekaniem nie zmienisz swojego życia. Zmień swoje myśli I wyzbądź się ograniczeń, które sam na siebie nakładasz. Badaj nowe możliwości i przejawiaj inicjatywę.

Na podstawie Thich Nhat Hanha i Lilian Cheung “Smak, świadome odżywianie, świadome życie”